Priorytetowo traktujemy ochronę środowiska naturalnego. Dążymy do zminimalizowania naszego wpływu na środowisko, promując ekologiczne praktyki podróżowania i wspierając lokalne inicjatywy ochrony przyrody.
Promujemy etyczne praktyki turystyczne, takie jak poszanowanie praw zwierząt, unikanie eksploatacji lokalnych społeczności i dbałość o zrównoważoną gospodarkę turystyczną. Staramy się działać zgodnie z zasadami odpowiedzialnej turystyki.
Angażujemy się w inicjatywy społeczne, wspierając lokalne społeczności i poprawiając warunki życia miejsc, które odwiedzamy. Współpracujemy z lokalnymi organizacjami charytatywnymi i inicjatywami społecznymi, aby tworzyć pozytywne zmiany.
Szanujemy różnorodność kulturową i dziedzictwo miejsc, które odwiedzamy. Dążymy do promowania autentycznych doświadczeń, które umożliwiają podróżnym poznanie i zrozumienie różnych kultur, tradycji i historii.
Dążymy do stałego rozwoju i doskonalenia naszych usług, wykorzystując innowacyjne podejście do podróży. Wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania technologiczne, aby usprawniać nasze usługi, zminimalizować zużycie papieru i zmniejszyć nasz ślad węglowy.
W Tugende kierujemy się filozofią świadomych i odpowiedzialnych podróży. Dążymy do tego, aby nasze wyjazdy były nie tylko fantastyczną przygodą dla naszych uczestników, ale także by przyczyniały się do globalnych zmian dla lepszego jutra. Nasze programy tworzymy ze szczególną ostrożnością, by w jak najmniejszym stopniu szkodzić naszej planecie i środowisku naturalnemu, dlatego też w ofercie nie znajdziesz wielu popularnych atrakcji.
Tresura zwierząt bardzo często opiera się na metodach, które uznajemy za niehumanitarne. Ponadto występy zwierząt przyczyniają się do utrzymania przemysłu rozrywkowego, który wykorzystuje je jako atrakcje turystyczne. To prowadzi do dalszego łapania dzikich zwierząt lub/i ich hodowli w niewłaściwych warunkach.
Pokazy delfinów i orek trzymanych w niewoli
Delfiny i orki bardzo często przetrzymywane są w niewielkich basenach lub akwariach, które nie zapewniają im odpowiedniej przestrzeni do naturalnego poruszania się. Dla przykładu: delfiny butlonose żyją na obszarze 300 km2 i potrafią pokonywać ok. 1000 km w ciągu 20 dni. Orki nurkują na głębokość nawet do 400 metrów i pokonują dziennie nawet do 160 km. Tylko 20% czasu (lub mniej) spędzają przy powierzchni wody.
Żadne obiekty nie mogą równać się ze środowiskiem naturalnym. Ograniczona przestrzeń, brak odpowiednich warunków (tj. temperatura wody, zasolenie, światło, cyrkulacja powietrza), nieodpowiednie środowisko społeczne, głośna muzyka, hałas oraz restrykcje behawioralne; wszystko to prowadzi do stresu, chorób i innych negatywnych skutków dla fizycznego i psychicznego zdrowia zwierząt, w tym do występowania nieprawidłowych, powtarzalnych zachowań i agresji.
Przejażdżki na słoniach i inne aktywności z nimi związane
Słonie, które są wykorzystywane do takich atrakcji (przejażdżki, kąpiele, malowanie, występy), często poddawane są brutalnej tresurze i złemu traktowaniu. Wiele słoni jest łapanych, więzionych i poddawanych torturom, aby złamać im ducha i sprawić, by były posłuszne wobec ludzi. Proces ten często obejmuje bicie, ograniczanie jedzenia i wody, a także wykorzystywania ostrych narzędzi.
Spacery z lwami i interakcje z małymi lwiątkami
Nie popieramy też interakcji z młodymi lwami i tygrysami, które rzekomo zostały uratowane, a w rzeczywistości bardzo często są ofiarami przemysłu łowieckiego. Prawdopodobieństwo, że oswojony maluch kiedykolwiek zostanie wypuszczony na wolność jest praktycznie zerowe – zamiast tego są wykorzystywane m.in. w innych atrakcjach turystycznych (pokazy czy zdjęcia z turystami), czy sprzedawane do prywatnych hodowców i cyrków lub ośrodków łowieckich, gdzie łowcy trofeów mogą je odstrzelić za wysoką opłatą. W najlepszym przypadku, oswojone lwy trafiają do specjalistycznych ośrodków rehabilitacyjnych i rezerwatów, które starają się zapewnić im najlepsze warunki. Bardzo rzadko oswojone zwierzęta bywają rehabilitowane i wypuszczane na wolność, bowiem ich powrót na łono natury jest skomplikowanym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy, czasu i zasobów. A młode tygrysy w Afryce… nie pochodzą z żadnego afrykańskiego kraju.
Cyrki, rodea, walki byków, polowania, jazdy na strusiach, występy niedźwiedzi
Zdjęcia z dzikimi zwierzętami
Obserwowanie dzikiej przyrody na wakacjach to prawdziwa atrakcja, ale w wielu miejscach na świecie dzikie zwierzęta są oferowane jako rekwizyty do zdjęć, z którymi podróżnicy mogą pozować. Niektórym może się to wydawać nieszkodliwym sposobem zarabiania pieniędzy przez mieszkańców na turystach, ale wpływ na zwierzęta może być większy, niż się wydaje. Kiedy zwierzęta (np. tygrysy, lwy, gepardy) nie są już odpowiednie do zdjęć (czyt. na skraju wykończenia) lub przestają być łatwe w obsłudze, bardzo często trafiają do ogrodów zoologicznych, cyrków w slumsach, lub są zabijane. Niektóre z nich są sprzedawane na czarnym rynku w celu wykorzystania ich części ciała w tradycyjnej medycynie chińskiej. Potencjalnie niebezpieczne zwierzęta, są rutynowo poddawane narkotykom. Aby chronić ludzi, usuwane są im pazury i zęby, zdarza się też, że mają zakute pyski drutem i są tak mocno uwiązane łańcuchem, że ledwo mogą się poruszać.
Ośrodki hodujące zwierzęta niezagrożone wyginięciem
Zwierząt przetrzymywanych w niewoli prawie nigdy nie można wypuścić na wolność, dlatego zwierzęta te hoduje się wyłącznie dla rozrywki ludzi lub – w niektórych przypadkach – dla mięsa, skór lub jaj.
Tylko sprawdzone wylęgarnie żółwi
W naszych programach znajdziesz tylko wizyty w wylęgarniach żółwi morskich prowadzonych zgodnie z najlepszymi praktykami w zakresie ochrony środowiska i w których nie wykorzystuje się sztucznych zbiorników dla młodych żółwi. Takie wylęgarnie muszą posiadać działać zgodnie z zasadami zrównoważonego zarządzania, z poszanowaniem dobrostanu zwierząt i ochrony ich naturalnych siedlisk.
Jedzenie mięsa dzikich zwierząt
Nie promujemy również spożywania mięsa dzikich zwierząt, takiego jak zupa z płetwy rekina, mięso wieloryba, czy zupa z ptasich gniazd, jest kontrowersyjnym tematem mocno związanym z ochroną przyrody i etyką. Konsumpcja mięsa zagrożonych gatunków przyczynia się do dalszego zmniejszenia populacji tych gatunków oraz negatywnego wpływu na ekosystem i zaburzenie równowagi w środowisku naturalnym.
Nieetyczne pamiątki z podróży
Niestety, pamiątki wykonane z zagrożonych gatunków zwierząt są bardzo często otwarcie sprzedawane nawet w dużych kurortach wypoczynkowych, dlatego turyści nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że wyrządzają jakąkolwiek krzywdę. Jednak w poważnych przypadkach, jeśli wrócisz do domu z takimi produktami w bagażu, możesz narazić się na wysoką grzywnę, a nawet karę więzienia.
Staramy się czynić więcej dobra i mniej szkody
Wierzymy, że podróże powinny współpracować z ludźmi i planetą, a naszym celem jest maksymalizacja korzyści dla obu stron. Analizujemy i monitorujemy wszystkie nasze wyjazdy, a o konkretnych korzyściach, jakie przynoszą możesz przeczytać przy każdej wyprawie, którą organizujemy. Jeśli podróżujesz z nami, przyczyniasz się razem z nami do szerzenia dobra i wyciągania pomocnej dłoni, tam, gdzie jest ona akurat najbardziej potrzebna.
Nie ograniczamy się tylko do pomocy zwierząt
Czasem kupować będziemy buty dla tybetańskich dzieci, innym razem wspierać rehabilitację szympansów czy orangutanów, innym znów razem organizację pomagającą bezdomnym ludziom z odmienną – niż tą legalną wedle ugandyjskiego prawa – preferencją seksualną. Jedno jest pewne, za każdym razem rozmawiamy z naszymi lokalnymi przyjaciółmi i działamy tam, gdzie tylko możemy.
Emisja dwutlenku węgla
Nie można zaprzeczyć, że nasze wakacyjne emisje dwutlenku węgla przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Australijscy naukowcy uważają jednak, że offsetowanie, czyli kompensacja emisji dwutlenku węgla na wielu płaszczyznach w skali planetarnej nie zdaje egzaminu. Dopóki nie pojawią się inne sprawdzone rozwiązania, możemy pomóc, wybierając mniej lotów. Z naszej strony robimy wszystko, by wewnętrzne przeloty zastąpić lądowym transportem publicznym (nie zawsze jest to jednak możliwe, chociażby ze względów bezpieczeństwa).
Razem ulepszamy turystykę
Nie ukrywamy, że daleko nam do doskonałości, ale staramy się dawać przykład i działać na rzecz zmian. Wspierając naszą pracę i wybierając nasze wyprawy, pomagasz stworzyć milszą, bardziej odpowiedzialną branżę dla wszystkich.