Rezerwat Szympansów jest jednym z najstarszych projektów, które Instytut Jane Goodall wspiera do dziś. Głównym celem tego wyjątkowego miejsca jest zapewnienie schronienia osieroconym i uratowanym szympansom (obecnie 52), które padły ofiarą nielegalnego handlu, czy też – przetrzymywane w tragicznych warunkach – żyły w niewoli. Odratowane zwierzęta trafiają na wyspę Ngamba, ulokowaną na spokojnych wodach Jeziora Wiktorii, gdzie opiekują się nimi weterynarze, wolontariusze, naukowi badacze i oczywiście opiekunowie.
Podczas pobytu na Ngamba, będziesz mieć okazję pracować bezpośrednio z grupą wykwalifikowanych opiekunów i behawiorystów, którzy poświęcają swój czas i życie na rzecz ochrony szympansów. W ramach programu będziesz uczestniczyć w różnorodnych czynnościach, takich jak przygotowywanie pożywienia, dbanie o ich zdrowie i zapewnianie im odpowiedniej opieki.
Długość wolontariatu:
1 tydzień, dwa lub cztery tygodnie.
Wizją założycieli było zbudowanie uznanej na całym świecie organizacji, która zajmowałaby się zarówno pilną potrzebą ratowania rannych lub osieroconych szympansów, które nie przetrwałyby w naturalnym środowisku, jak i rosnącymi zagrożeniami. Wieloletnie zaangażowanie zaowocowało powstaniem jednej z ważniejszych organizacji zajmujących się ochroną przyrody w Ugandzie, a także jeden z najlepszych ostoi naczelnych w Afryce. Chimpanzee Trust w dalszym ciągu opracowuje najlepsze praktyki w zakresie sanktuarium i współpracuje z organizacjami międzynarodowymi w celu wdrażania najnowocześniejszych prac na rzecz ochrony przyrody w terenie.
Pomoc w utrzymaniu czystości w rezerwacie, w tym w sprzątaniu klatek, wybiegów i innych pomieszczeń dla szympansów, a także w konserwacji infrastruktury rezerwatu.
Monitorowanie zachowań i stanu zdrowia szympansów poprzez obserwację i dokumentację ich aktywności. Pomoc w prowadzeniu badań naukowych i inwentaryzacji populacji.
Jedno z kluczowych zadań wolontariuszy. Szympansy mają specyficzną dietę, która składa się głównie z owoców, warzyw, liści, nasion i orzechów. Pomoc w odpowiednim zbilansowaniu składników odżywczych i dostosowanie do indywidualnych potrzeb.
Pomoc w prowadzeniu edukacyjnych prezentacji dla odwiedzających rezerwat, aby zwiększyć świadomość i zrozumienie o potrzebach i zagrożeniach dla szympansów.
Wolontariusze mogą być zaangażowani w prace na terenie rezerwatu, takie jak sadzenie roślin, pielęgnacja ogrodów czy budowa i remonty.